Emotıonal Freedom Technique – EFT

EFT, Stanford lu bir mühendis, Gary Craig tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir ve adını Duygusal Özgürlük Teknikleri anlamına gelen Emotıonal Freedom Technique in baş harflerinden alır.

Çinliler 5000 yıldır enerji sistemini, meridyenleri ve bunun sağlık üzerine etkisini zaten biliyor ve başarıyla kullanıyorlar. Şimdi doğunun bilgi birikimi batının analitik yaklaşımıyla sentezlenerek sadeleştirildi ve herkesin kısa sürede öğrenerek kendi başına rahatlıkla uygulayabileceği pratik teknikler haline getirildi.

EFT Çin tıbbındaki enerji meridyenleri ile batının Kinesioloji ilminin çok başarılı bir sentezidir. EFT yi akupunktur, Akupressur gibi tekniklerin iğnesiz yapılan bir versiyonu olarak da değerlendirebiliriz. Hatta Ruhsal bir masaj tekniği olarak da görebiliriz. Aynı enerji meridyenleri kullanılarak yapılan akupunktur Çin tıbbına çok benzemektedir.

Bu teknik fiziksel ve duygusal rahatsızlıkları şifa vermekte kullanılır. Akupunkturdan farkı iğnelerin kullanılmamasıdır. İğneler yerine, belirli bir problemi düşünürken kafanıza veya göğsünüze parmak uçlarınızla yapılan kısa ve hafif vurmalardır. Bunun amacı belli meridyenlere kinetik enerji akışını sağlamaktır.

Kişinin düşündüğü olay erken boşalma, sertleşme sorunu, travmatik bir olay, bir bağımlılık veya ağrılar olabilir. Bu vurma işlemleri yapılırken kişi olumlu ifadeleri de dile getirmelidir. İşin sırrı buradadır.

Vurma işlemleriyle bu olumlu ifadelerin bir arada kullanılması, vücudun Bioenerji sisteminden sadece iki kısa devrelerin duygusal engellerin temizlenmesini sağlar. Bu duygusal engeller kişinin aklının ve vücudunun dengesini bozuyor olabilir. Bu yüzden bu engellerin ortadan kalkması kişinin ideal sağlığına ulaşmasında ve fiziksel hastalıklarının şifa bulmasında çok önemlidir.

EFT, ağır ruhsal sorunların, günlük streslerin, bağımlılıkların, korku, kaygı, öfke, endişe, acı, üzüntü, negatif gibi olumsuz duyguların, uyku düzensizlikleri, sınav heyecanı, güvensizlik, yersiz korku gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında kullanılan ve kişinin Metafizik uzmanı Gökhan Hani ile yaptığı eğitimden sonra kendi kendine ve çevresine karşı uygulayabileceği çok özel bir yöntemdir.

Temel prensibi, ifade edilmemiş her tür olumsuz duygunun kişinin enerji bedeninde tıkanıklıklar veya aksamalar oluşturması, bu nedenle düzgünce akamayan enerjinin zihinsel, duygusal ya da bedensel rahatsızlıklara yol açmasıdır.

EFT sürecinin gerekleri yerine getirilerek, enerji kanallarının uç noktalarına uygulanan hafif vuruşlar ile bu tıkanıklıklar açılır ve enerji dengelenir. Böylece, olumsuz duygular ortadan kalkar, yerine olumlu düşünce ve inançlar yerleşir.

Alınan sonuçlar hızlı ve kalıcıdır. Örneğin, EFT ile erken boşalmalı hastaların cinsel ilişki öncesinde yaşadıkları endişe, korku veya kaygıların ortadan kaldırılması, ödevlerini yaparlarken heyecanlarının giderilmesi, özgüvenlerinin geliştirilmesi, olumsuz anılarının veya travmalarının ürettiği zihinsel ve duygusal etkilerin ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.